Our range of products include woodworking cnc router machine, woodworking cnc router, cnc routers for wood engraving and 6kw cnc wood router machine.
₹ 690000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Model | S-1325 (ES) |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Plywood, Acrylic, MDF, HDF, Plastic, PVC, Wood |
| Maximum Cutting Speed | 25000 mm/min |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Repeated Location | +-0.01 mm |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | DPS |
| Machine Dimension | 3000x1700x1200 mm |
| Machine Weight | 1100 Kg |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 690000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Job Material | MDF, Sign Board, Plastic, HDF, PVC, Wood, Foam Board, Acrylic |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 25000 mm/min |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Command Code | G Code |
| Control System | CNC |
| Machine Weight | 1100 KG |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
CNC (Computer Numerical Control) router is a versatile machine used for cutting, shaping, and engraving various materials like wood, plastics, composites, and even metals. It’s widely used in woodworking, sign-making, furniture manufacturing, and more. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:₹ 690000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Model | J-1325 |
| Job Material | Plastic, Sign Board, HDF, Wood, MDF, Plywood, PVC, Acrylic, Foam Board |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 25000 mm/min |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | DSP |
| Machine Dimension | 3000 x 1700 x1200 mm |
| Machine Weight | 1100 kg |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
CNC (Computer Numerical Control) router is a versatile machine used for cutting, shaping, and engraving various materials like wood, plastics, composites, and even metals. It’s widely used in woodworking, sign-making, furniture manufacturing, and more. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:₹ 690000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Model | J-1325 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| Repositioning Accuracy | 0.20 mm |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Machine Weight | 1200 kg |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India