Pioneers in the industry, we offer cnc router machine, wood cnc router, cnc wood router and cnc engraving machine from India.
₹ 690000 / Piece Get Latest Price
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Job Material | Plastic, Foam Board, Acrylic, Wood, Aluminum, Rubber |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 25000 mm/min |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Command Code | G Code |
| Machine Weight | 1100 Kgs |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
CNC (Computer Numerical Control) router is a versatile machine used for cutting, shaping, and engraving various materials like wood, plastics, composites, and even metals. It’s widely used in woodworking, sign-making, furniture manufacturing, and more. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:₹ 690000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Job Material | Acrylic, Plywood, Sign Board, Plastic, MDF, PVC, Foam Board, Wood, HDF |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 25000 mm/min |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | CNC |
| Machine Weight | 1100 Kgs |
Minimum order quantity: 1 Piece
CNC (Computer Numerical Control) router is a versatile machine used for cutting, shaping, and engraving various materials like wood, plastics, composites, and even metals. It’s widely used in woodworking, sign-making, furniture manufacturing, and more. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:₹ 690000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Job Material | Foam Board, Sign Board, Plastic, Wood, MDF, HDF, Plywood, PVC |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 25000 mm/min |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | CNC |
| Machine Weight | 1100 Kgs |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
CNC (Computer Numerical Control) router is a versatile machine used for cutting, shaping, and engraving various materials like wood, plastics, composites, and even metals. It’s widely used in woodworking, sign-making, furniture manufacturing, and more. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:₹ 690000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Model | J-1325 |
| Job Material | PVC, Aluminium Composite Panel (ACP), MDF, HDF, Plywood, Foam Board, Sign Board, Acrylic, Plastic, Wood, Brass |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Engraving Speed | 25000 mm/min |
| Maximum Working Speed | 25000 mm/min |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | CNC |
| Power Consumption | 6 kw |
| Machine Weight | 1100 Kgs |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
CNC (Computer Numerical Control) router is a versatile machine used for cutting, shaping, and engraving various materials like wood, plastics, composites, and even metals. It’s widely used in woodworking, sign-making, furniture manufacturing, and more. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India