Pioneers in the industry, we offer automatic wood edge banding machine and curvilinear edge bander from India.
₹ 1850000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Plywood Machine |
| Feeding Speed | 20 m/min |
| Machine Capacity | 15-20 m/min |
| Usage/Application | Automatic PVC Edge Band Machine |
| Model Name/Number | EB-621 |
| Air Pressure | 6 Bar |
| Weight | 2000 Kg |
| Job Material | Wood |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
An automatic edge banding machine is a more advanced tool designed for efficiently applying edge banding to panel materials, often used in furniture production and woodworking. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:If you need more details or have specific questions about a particular model, just let me know
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | MFX-F350A |
| Functions | Manual Edge Band |
| Power | 2 Kg |
| Voltage | 415V,50HZ,3-Phase |
| Phase | Single Phase |
| Weight | 150 Kg |
| Edge Belt Thickness | 0.4-3 mm |
| Air Pressure | 6 Bar |
| Glue Pot Capacity | 2 Kg |
| Air Consumption | 6 Bar |
| Panel Thickness | 10-50 mm |
| Heating Element | Heater |
| Tape Thickness | 0.4-3 mm |
| Color | White |
| Table Size | 1100 x 750 mm |
| Dust Extractor Hood | No |
| Extraction Diameter | No |
| Working Height | 150 Kg |
| Workpiece Thickness | 10-50 mm |
| I Deal In | New Only |
| Compressed Air Requirement | 6 Bar |
| Job Material | Metal |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India