We are a leading Retailer of laminate door pressing machine and hp-120 /1 hot press machine from Indore, India.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Type Of Press | Wood Cold Press |
| Number Of Rollers | 2 |
| Warranty | 1 year |
| Speed Control | Yes |
| Machine Capacity | 50 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 120Ton |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Jacinth |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Model Name/Number | HP-120/1 |
| Country of Origin | Made in India |
| Top and Bottom Plate Size | 2500 x 1300 x 42mm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Ram Diameter | 90mm |
| Heating Medium | Thermic Oil |
| Thermic Oil Motor Unit | 1HP |
| Hydraulic Motor Unit | 7.5HP |
| Power Rating | 23kW |
| Max. Opening of Press | 390 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India