Leading Retailer of veneer cold pressing machine and hydraulic hot press for plywood from Indore.
₹ 460000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Ton |
| Capacity(T) | 50 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Type Of Press | C Frame Press |
| Model Name/Number | CP-50T |
| Phase | 3 Phase |
| Power Source | Hydraulic |
| Material | Metal |
| Voltage | 440 V |
| Pressure | 50 Tons |
| Weight | 2200 Kgs |
| Platen Size | 4x 8 |
| Air Supply | NO |
| Power | 5 HP |
| Cylinder Stroke | 1000 mm |
| Motor Fixed | Yes |
| RAM Stroke | 90 mm |
| Size Of Hydraulic Cylinder | 125 mm |
| Number Of Cylinder | 2 |
| Electric Power | 5 HP |
| Brand | JACINTH |
| Hole In Bed | NO |
| Hydraulic Tank | Yes |
| Length Of Stroke | 1000 mm |
| Main Motor Power | 5 HP |
| Day Light Gap | 1000 mm |
| I Deal In | New Only |
| Load | 40 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
old press machine is used primarily for applying pressure to materials without the application of heat. This method is often utilized in various industries, including woodworking, metalworking, and food production. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:₹ 1650000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Plywood Machine |
| Power | 23 kw |
| Machine Capacity | 120 Ton |
| Usage/Application | Mica Pressing |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Plywood |
| Voltage | 23 kw |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
hot press for mica pressing is a specialized machine used in the manufacturing of mica-based products, such as mica sheets, insulation materials, and composite materials. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India