Pioneers in the industry, we offer through feed machine and edge banding machine for wood from India.
₹ 2150000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic Edge Band Machine |
| Phase | 3 Phase |
| Model Name/Number | EB-621J |
| Functions | Automatic Edge Band Machine |
| Power | 18.5 KW |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 18.5 KW |
| Weight | 2300 Kgs |
| Edge Belt Thickness | 0.4-3 mm |
| Size | 10-60 mm |
| Air Pressure | 6 Bar |
| Glue Pot Capacity | 2 Kgs |
| Feeding Speed | 23 m/min |
| Working Pressure | 6 Bar |
| Panel Thickness | 10-60 mm |
| Heating Element | Electric Heater |
| Tape Thickness | 0.4-3 mm |
| Dust Extractor Hood | Yes |
| Extraction Diameter | 4 Inch |
| Compressed Air Requirement | 6 Bar |
| Minimum Work piece Size (W x L) | 120 mm |
| Working Piece Thickness | 10-60 mm |
| Job Material | Wood |
Minimum order quantity: 1 Piece
Automatic edge banding machine is a more advanced tool designed for efficiently applying edge banding to panel materials, often used in furniture production and woodworking. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:₹ 215000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Plywood Machine |
| Power | 3 HP |
| Feeding Speed | 12 m/min |
| Machine Capacity | 15 m/min |
| Usage/Application | PVC Edge Band |
| Model Name/Number | MEB-405 |
| Air Pressure | 6 Bar |
| Weight | 350 Kg |
| Job Material | Wood |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India