Our range of products include automatic edge banding machine for modular kitchen, edge banding manual machine, pvc edge banding machine, manual edge banding machine, edge banding machine and manual edge bander.
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Feeding Speed | 20m/min |
| Usage/Application | 0.3-2 mm PVC Edge Band pasting and finishing |
| Voltage | 415 V |
| Model Name/Number | EB-621 |
| Machine Type | Through Feed |
| Job Material | Wood |
| Motor Power | 11.5 kw |
| Anti Adhesive Unit | Yes |
| After-sales Service Provided | Yes |
| 2nd Edge Scraping Unit | Yes with 2 motors |
| Air Consumption | 6 Bar |
| Brand | JACINTH |
| Workpiece Thickness | 10-60 mm |
| Panel Thickness | 10-60 mm |
| Edges Thickness | 0.3-3 mm |
| Banding Thickness | 0.4 to 3 mm |
| Overall Dimension | 19.5 feet |
| Color | White |
| Buffing Motor | Yes with 2 motors |
| Trimming | Yes with 2 motors |
| Power Supply | 11.5 kw |
| Glue Tank Capacity | 2 Kg |
| Air Pressure | 6 Bar |
| Weight | 1800 KG |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 215000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | MEB-405 |
| Power | 2.3kW |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 415V |
| Phase | Three Phase |
| Weight | 325kg |
| Working Pressure | 6 Bar |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Tape Thickness | 3 mm |
| Brand | Jacinth |
| Work Table | Hylum Covered |
| Work Table Size | 1100 mm x 840 mm |
| Min. Radius of Curved Edge | 20 mm |
| Glue Tank Capacity | 2 kg |
| Variable Feed Speed | 15 m/min. |
Machine comes with Hylum table with weight of 325 kgs there is no heating problem on the surface at the time of working. Operator is free to work. Its comes with Auto and Manual function help to work freely. Ifs maintenance free machine
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Furniture machine |
| Phase | Single/ Three |
| Feeding Speed | 15 m/min |
| Model Name/Number | MEB-309 |
| Functions | PVC Pasting |
| Power | 2 KW |
| Automation Grade | Manual |
| Voltage | 415 V |
| Brand | JACINTH |
| Weight | 300 kg |
| Edge Belt Thickness | 0.45- 2 mm |
| Air Pressure | 6 Bar |
| Glue Pot Capacity | 2 KG |
| Air Consumption | 6 Bar |
| Working Pressure | 6 Bar |
| Panel Thickness | 8 -50 mm |
| Banding Thickness | 0.45 - 2 mm |
| Heating Element | Heater |
| Tape Thickness | 0.45- 2 mm |
| Color | White |
| Motor Power | 2.3 KW |
| Table Size | 1100 mm x 840 mm |
| Dust Extractor Hood | NO |
| Working Height | 300 kg |
| Compressed Air Requirement | Yes |
| Job Material | Wood |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Feeding Speed | 15 m/min |
| Phase | 3 Phase,On request single Phase |
| Model Name/Number | MEB-309 |
| Functions | Pasting of PVC Edge Band |
| Power | 2.3 KW |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 415V |
| Weight | 285 KG |
| Air Pressure | 6 Bar |
| Glue Pot Capacity | 2 Kg |
| Tape Thickness | 0.4 to 3mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | NEW |
| Phase | Single Phase |
| Feeding Speed | 15 m/min |
| Model Name/Number | MEB-309 |
| Power | 2 KW |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 415V |
| Brand | JACINTH |
| Weight | 300 KG |
| Edge Belt Thickness | 0.4-2mm |
| Size | 10-60 mm |
| Air Pressure | 6 Bar |
| Glue Pot Capacity | 2 KG |
| Material | Iron |
| Air Consumption | 6 BAR |
| Panel Thickness | 10-60mm |
| Banding Thickness | 0.4-2 MM |
| Heating Element | Electric |
| Banding Width | 60MM |
| Color | WHITE |
| Tape Thickness | 0.4- 2 MM |
| Motor Power | 2KW |
| Tape Coil Diameter | 1000 MM |
| Table Size | 0.4-2 MM |
| Dust Extractor Hood | NO |
| Extraction Diameter | NO |
| Cutter Diameter | NO |
| Compressed Air Requirement | Yes |
| Dust Extraction System For Each Operating Unit | NO |
| Height of Edge Banding Material | 60MM |
| Job Material | Wood |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Feeding Speed | 15 m/min |
| Material Compatibility | PVC |
| Arch Size | 20 mm |
| Banding Thickness | 0.4-3mm |
| Banding Width | 10-50mm |
| Glue Temperature | 165 |
| Voltage Range | 415V |
| Motor Power | 2kw |
| Brand | Jacinth |
| Warranty and Support | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
manual edge banding machine is a tool used to apply a thin strip of material, usually veneer or melamine, to the exposed edges of panel products like plywood or particle board. This process improves the appearance of the edges and protects them from damage. Here’s a brief overview of its features and operation:
Features:Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India