Our product range includes a wide range of cabinet making multi boring machine, triple raw head multi boring machine, single head multi boring machine, hb-8024 six head multi boring machine and double raw multi boring machine.
₹ 690000 / Piece Get Latest Price
| Power Consumption | 4.5 Kw |
| Voltage | 415V |
| Drilling Depth | 70 mm |
| Distance between the bit | 32 mm |
| Job Material | Wood |
Minimum order quantity: 1 Piece
Fittings like hinges and locks.
Dowel pins for joinery.
Shelf supports (shelf pin holes).
Through-holes and blind holes in panels made of materials like MDF, plywood, particle board, and laminated sheets.
₹ 720000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | THB - 2700 |
| Weight | 1300Kg |
| Power Source | 4.5kW |
| Voltage | 415 V |
| Panel Thickness | 78mm |
| Working Pressure | 0.6 Mpa |
| Packaging Size | 3550 x 1280 x 1800mm |
| Touch DRO | Yes |
| Shaft Rotation Speed | 2800rpm |
| The Maximum Distance Between the two Holes of the Horizontal Drilling | 640mm |
| Maximum Processing Width | 2700mm |
| Horizontal Measuring Fence | 3000 mm |
| Minimum Distance of Vertical Drill | 128mm |
| Maximum Thickness of workpiece | 78mm |
| Horizontal Maximum Drilling Depth | 40 mm |
| Vertical Maximum Drilling Depth | 70 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | SHB - 121 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Cast Iron |
| Machine Type | Furniture |
| Brand | Jacinth Machineries Pvt.Ltd |
| Weight | 300Kg |
| Motor Power | 1.5kW |
| Voltage | 415 V |
| Phase | 3Phase |
| Spindle Speed | 2840rpm |
| Max. Drilling Diameter | 35 mm |
| Max. Drilling Depth | 60 mm |
| Total Number of Spindles | 21 |
| Installation Pitch of Drill Bit | 10 mm |
| Tiling Angle | 45 Degree |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 415V |
| Model Number | HB-8024 |
| Overall Dimension | 4400 x 2500 x1620mm |
| Feed Motor Power | 0.75kW |
| Feed Rate | 60 m/ min. |
| Weight | 2500 Kg |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Max. Processing Width | 2450 mm |
| The Max. Distance between the Two Holes of the Horizontal Drilling | 640mm |
| Mini. Distance of Vertical Drill | 128mm |
| Max. Thickness of Workpiece | 78 mm |
| Horizontal Max. Drilling Depth | 40mm |
| Vertical Max. Drilling Depth | 70 mm |
| Shaft Rotation Speed | 2800 rpm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 430000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 415 V |
| Model Number | HB-2A |
| Phase | 3Phase |
| Overall Dimensions | 1600 X 1500 X 2200mm |
| Total Power | 3kW |
| Touch Display | 7 Inch Display |
| Weight | 700kg |
| Vertical Head Motor Capacity | 1.5 KW |
| Horizontal and Vertical Drill Set | 21 Nos. Each |
| Horizontal Head Motor Capacity | 2HP |
| Horizontal Measuring Fence Right Side | 1500mm |
| Max. Processing Width | 1450mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India