Our range of products include sp-3200 sliding panel saw, sliding table saw and plywood machine.
₹ 370000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | MDF |
| Job Material | Wood |
| Voltage | 415 V |
| Max Length Of Cut | 3200 mm |
| I Deal In | New Only |
| Brand | JACINTH |
| Max Thickness Of Cut | 100 mm |
| Max Saw Blade Diameter | 350 mm |
| Phase | 3 Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Motor | 7.5 HP |
| Cutting Angle | 0-45 Deg |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | SP-3200 |
| Sliding Table Length | 3200mm |
| Weight | 850kg |
| Total Power | 6.6 KW |
| Maximum Height of The Saw Blade | 100 mm |
| Max. Diameter of Main Saw | 350 x 30mm |
| Main Motor Lifting | Manual |
| Scoring Saw Blade Diameter | 120 x 20mm |
| Main Spindle Speed | 5000 mm |
| Scoring Saw Speed | 8400 RPM |
| Scoring Motor Power | 1.1 KW |
| Blade Tilting Degree | 0-45 Deg,Manual |
| Overall Size( L X W X H) | 3150 x 3465 x 850 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 370000 / Piece Get Latest Price
| Job Material | Wood |
| Spindle Speed | 5000RPM |
| Cutting Capacity | 100mm |
| Model Name/Number | SP-3200 |
| Blade Diameter | 350mmx 120mm |
| Motor Power | 6.6KW |
| I Deal In | New Only |
| Voltage | 415V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 460000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi automatic |
| Usage/Application | Mica and Door Pressing |
| Power | 5 HP |
| Brand | JACINTH |
| Machine Capacity | 50 Tons |
| Features | Mica & Door Pressing |
| Driven Type | Manual and Auto |
| Motors | 5 hp |
| Phase | 3 Phase |
| Pump | Hydraulic Pump |
| Voltage | 5 HP |
| Weight | 2200 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
cold press machine is used primarily for applying pressure to materials without the application of heat. This method is often utilized in various industries, including woodworking, metalworking, and food production. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India