We are a leading Retailer of automatic post forming machine and pf-240 post forming machine from Indore, India.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Power | 5 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | JACINTH MACHINERIES PVT LTD |
| Machine Capacity | 2400 mm |
| Model Name/Number | PF-240 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
A post forming machine is a specialized piece of woodworking and panel processing equipment used to shape or "form" an already-applied surface material (like laminate or veneer) around a profiled edge of a panel, typically using heat and pressure.
This process, called postforming, is crucial for creating seamless, durable, and aesthetically pleasing curved edges on products like,The surface material (laminate/veneer) is first bonded to the flat area of the board with an overhang at the edge. The post forming machine then uses a combination of heat (from electric heating rails or infrared heaters) to make the laminate pliable and pressure (from rollers or heated platens) to fold and bond the overhanging material tightly around the pre-profiled edge (e.g., half-round, full-round, or bullnose).
₹ 430000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Fully Automatic, Semi-automatic |
| Power | 5HP |
| Brand | Jacinth |
| Model Name/Number | PF-240 |
| Phase | 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Approximate Weight | 1350kg |
| Maximum Work-Piece Length | 2440mm |
| Working Temperature | 180 Degree |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India