Our range of products include cnc wood router machine and hsr-3a high speed router machine.
₹ 690000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Job Material | Sign Board, Wood, Plywood, Foam Board, Plastic, HDF, PVC, Acrylic, MDF |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 25000 mm/min |
| Spindle Speed | 25000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | CNC |
| Machine Weight | 1100 Kgs |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
CNC (Computer Numerical Control) router is a versatile machine used for cutting, shaping, and engraving various materials like wood, plastics, composites, and even metals. It’s widely used in woodworking, sign-making, furniture manufacturing, and more. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | HSR - 3A |
| Material | Mild Steel |
| Machine Condition | New |
| Voltage | 415V |
| Weight | 440kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Total Size | 800 x 600mm |
| Spindle Travel | 65mm |
| Table Travel | 180mm |
| Distance from Spindle to Column | 800mm |
| Guide Pin Diameter | 12.7mm |
| Spindle Speed | 9000rpm |
| Machine Dimensions | 1420 x 820 x 1700mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India