Our range of products include sm-130 spindle moulder machine.
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | SM-130 |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Usage/Application | Designing |
| Spindle Speed | 5000RPM |
| Brand | Jacinth |
| Spindle Motor | 5 HP |
| Diameter | Shaft Dia.30 mm |
| Phase | 3 Phase |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Sliding Table Width | 360mm |
| Shaft Diameter | 30mm |
| Motor power | 5HP |
| Gross Weight | 450kg |
| Sliding Table Length | 1300mm |
| Tilting of Spindle | 90 Dregre |
| Shaft Height | 150 mm |
| Maximum Tool Diameter | 200mm |
| Duct Diameter | 100mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Used of generate different types of profile with profile cutters as per application. Cutters are developed as per application. Machine comes with sliding table so that its easy and safe for operator to Performa his job.
Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India