Our product range includes a wide range of dc-5-2b dust collector, dc-7-2b dust collector and saw dust collecting machines.
₹ 66000 / Piece Get Latest Price
| Type | Dust Collector |
| Dust Collector Type | Two Stage |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Usage/Application | Wood |
| No. of Bags | 2 |
| Weight | 97 Kg |
| Phase | 3 Phase |
| Warranty | 1-Year |
| Model Name/ Number | DC-5-2B |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Woodworking Industry |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| No. of Bags | 2 |
| Brand | Jacinth Machineries Pvt.Ltd |
| Model Name/ Number | DC-7-2B |
| Warranty | 1-Year |
| I Deal In | New Only |
| Color | White |
| Weight | 138kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Air Suction Capacity | 4500m3/hour |
| Intake Opening Diameter | 100mm |
| Motor Power | 7.5HP |
| Nos. of Bags for Dust Collection | 2 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 43000 / Piece Get Latest Price
| Airflow (m3/h or CFM) | 2000 CFM |
| Type of Dust Collector | Wood Dust Collecting Machine |
| Power (hp/ kW) | 3 HP |
| Usage | Circular Saw Dust |
| Dust Collector Type | Two Stage |
| Type of Motor | Bed Mounted |
| Usage/Application | Woodworking Industries |
| Material | Mild Steel |
| No. of Bags | 2 |
| Dust Removal Efficiency | 95% |
| Motor Speed | 2400 RPM |
| Noise Level (dB) | 92 Db |
| Inlet Size | 120 mm |
| Warranty | 1 Year |
| Power (KW) | 2.2 |
| Air flow(m3/Hr) | 1950 |
| Filtering area | 84 m2 |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 HZ |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
dust collector for woodworking is an essential piece of equipment designed to capture and filter dust and debris generated during woodworking processes. It helps maintain a clean work environment, improves air quality, and protects both workers and equipment. Here’s an overview of its features, types, operation, and benefits:
Features:Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India