Offering you a complete choice of products which include sliding panel cutting saw for wood based panel, plywood hydraulic hot presses, cnc wood carving machine, ms automatic vacuum press, hot press lamination machine and veneer hot pressing machine.
₹ 370000 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | 3200*360 mm |
| Job Material | Wood |
| Cutting Width | 3200 mm |
| No Load Speed | 5000 RPM |
| Cutting Capacity | 3200 mm |
| Blade Diameter | 350 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | SP-3200 |
| I Deal In | New Only |
| Motor Power | 7.5 HP / 1.5 HP |
| Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1650000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Plywood Machine |
| Power | 23 kw |
| Machine Capacity | 120 Tons |
| Usage/Application | Mica Pressing |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Plywood |
| Voltage | 23 kw |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
hot press for mica pressing is a specialized machine used in the manufacturing of mica-based products, such as mica sheets, insulation materials, and composite materials. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:₹ 690000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Country of Origin | Made in India |
| Job Material | MDF |
Minimum order quantity: 1 Piece
CNC (Computer Numerical Control) router is a versatile machine used for cutting, shaping, and engraving various materials like wood, plastics, composites, and even metals. It’s widely used in woodworking, sign-making, furniture manufacturing, and more. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Kitchen Shutter |
| Work Table Size (L x B) | 2500 x 1500 mm |
| Brand | JACINTH MACHINERIES PVT LTD |
| Model Name/Number | J-125-1 |
| Weight | 1500 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1650000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
hot press for mica pressing is a specialized machine used in the manufacturing of mica-based products, such as mica sheets, insulation materials, and composite materials. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:₹ 1650000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 tons |
| Capacity(Ton/Day) | 100 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage (V) | 440 |
| Return Force (kN) | 100 |
| Model Name/Number | HP-120/1 |
| Brand | JACINTH |
| Stamping Press | 120 Tons |
| Frequency | 50 Hz |
| Bed Size | 4 x 8 Ft |
| Color | White |
| Maximum Load | 120 Tons |
| Power | 23 kw |
| Type Of Press | Hydraulic |
| Table Size | 4x8 ft |
| Working Pressure | 120 tons |
| Voltage | 440 V |
| Weight | 4000 Kgs |
| Max Force or Load | 120 Tons |
| Day Light Gap | 380 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
hot press for mica pressing is a specialized machine used in the manufacturing of mica-based products, such as mica sheets, insulation materials, and composite materials. Here’s an overview of its features, operation, and benefits:
Features:Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India