Leading Retailer of hydraulic cold pressing machine 100 ton and woodworking cold press machine 50t from Indore.
₹ 610000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | CP-100T |
| Capacity | 100 Ton |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Load | 60-90 Ton |
| Power Source | Hydraulic |
| Voltage | 415V |
| Color | White |
| Pressure | 100 Ton4 |
| Weight | 2900 Kg |
| Power | 5HP |
| Size Of Hydraulic Cylinder | 90 X 125 mm |
| Number Of Cylinder | 4 |
| Brand | Jacinth |
| Dimension | 1300 x 2500mm |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | CP-50T |
| Capacity | 50 Ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Material | Welded High Tensile Steel |
| Voltage | 415V |
| Weight | 2400kg |
| Platen Size | 1300 X 2500mm |
| Power | 5HP |
| Size Of Hydraulic Cylinder | 90 X 125mm |
| Number Of Cylinder | 2 |
| Brand | Jacinth |
| Dimension | 1300 x 2500mm |
| Frequency | 50Hz |
Mr.Pratik Raje Mahadik (Owner)
Jacinth Machineries Private Limited
Shop No.3 148/1/1, Gnt Market, Indore
Indore Takshashila, Indore - 452001, Madhya Pradesh, India